The Continental Cup 2003–04 was the seventh edition of the IIHF Continental Cup. The season started on September 26, 2003, and finished on January 11, 2004.
The tournament was won by HC Slovan Bratislava, who beat HK Gomel in the final.
Preliminary round edit
Group A edit
(Novi Sad, Serbia and Montenegro)
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
KHL Zagreb | 3:2 | SC Miercurea Ciuc |
HK Novi Sad | 5:1 | HC Slavia Sofia |
SC Miercurea Ciuc | 17:0 | HC Slavia Sofia |
HK Novi Sad | 4:8 | KHL Zagreb |
KHL Zagreb | 13:2 | HC Slavia Sofia |
HK Novi Sad | 2:4 | SC Miercurea Ciuc |
Group A standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | KHL Zagreb | 6 |
2 | SC Miercurea Ciuc | 4 |
3 | HK Novi Sad | 2 |
4 | HC Slavia Sofia | 0 |
Group B edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Odense Bulldogs | 3:1 | HK Slavija Ljubljana |
Gothiques d'Amiens | 12:4 | Steaua București |
Odense Bulldogs | 7:0 | Steaua București |
Gothiques d'Amiens | 6:0 | HK Slavija Ljubljana |
Steaua București | 4:2 | HK Slavija Ljubljana |
Gothiques d'Amiens | 5:4 | Odense Bulldogs |
Group B standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Gothiques d'Amiens | 6 |
2 | Odense Bulldogs | 4 |
3 | Steaua București | 2 |
4 | HK Slavija Ljubljana | 0 |
Group C edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
CH Jaca | 5:16 | Boretti Tigers Amsterdam |
FC Barcelona | 4:4 | Phantoms Deurne |
Boretti Tigers Amsterdam | 14:0 | Phantoms Deurne |
FC Barcelona | 3:5 | CH Jaca |
CH Jaca | 3:8 | Phantoms Deurne |
FC Barcelona | 2:23 | Boretti Tigers Amsterdam |
Group C standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Boretti Tigers Amsterdam | 6 |
2 | Phantoms Deurne | 3 |
3 | CH Jaca | 2 |
4 | FC Barcelona | 1 |
Group D edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Dunaferr SE | 8:0 | HC Levski Sofia |
KHL Medveščak Zagreb | 23:0 | HC Ma'alot |
Dunaferr SE | 25:1 | HC Ma'alot |
KHL Medveščak Zagreb | 9:0 | HC Levski Sofia |
HC Levski Sofia | 6:3 | HC Ma'alot |
KHL Medveščak Zagreb | 1:4 | Dunaferr SE |
Group D standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Dunaferr SE | 6 |
2 | KHL Medveščak Zagreb | 4 |
3 | HC Levski Sofia | 2 |
4 | HC Ma'alot | 0 |
Group E edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Kazakhmys Karaganda | 0:0 | Stoczniowiec Gdańsk |
HK Riga 2000 | 13:3 | SC Energija |
Kazakhmys Karaganda | 3:1 | SC Energija |
HK Riga 2000 | 7:3 | Stoczniowiec Gdańsk |
Stoczniowiec Gdańsk | 5:3 | SC Energija |
HK Riga 2000 | 2:2 | Kazakhmys Karaganda |
Group E standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | HK Riga 2000 | 5 |
2 | Kazakhmys Karaganda | 4 |
3 | Stoczniowiec Gdańsk | 3 |
4 | SC Energija | 0 |
First Group Stage edit
Group F edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HK Liepājas Metalurgs | 4:2 | HC Milano Vipers |
Dwory Unia Oświęcim | 5:2 | HK Liepājas Metalurgs |
Dwory Unia Oświęcim | 3:3 | HC Milano Vipers |
Group F standings * edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Dwory Unia Oświęcim | 3 |
2 | HK Liepājas Metalurgs | 2 |
3 | HC Milano Vipers | 1 |
*: KHL Zagreb was disqualified
Group G edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Gothiques d'Amiens | 3:2 | AS Asiago |
Dragons de Rouen | 0:0 | Boretti Tigers Amsterdam |
Boretti Tigers Amsterdam | 6:0 | AS Asiago |
Dragons de Rouen | 4:2 | Gothiques d'Amiens |
Gothiques d'Amiens | 3:2 | Boretti Tigers Amsterdam |
Dragons de Rouen | 4:0 | AS Asiago |
Group G standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Dragons de Rouen | 5 |
2 | Gothiques d'Amiens | 4 |
3 | Boretti Tigers Amsterdam | 3 |
4 | AS Asiago | 0 |
Group H edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Kazzinc-Torpedo | 6:1 | HDD Olimpija Ljubljana |
Alba Volán Székesfehérvár | 5:1 | Dunaferr SE |
Dunaferr SE | 1:1 | HDD Olimpija Ljubljana |
Alba Volán Székesfehérvár | 2:2 | Kazzinc-Torpedo |
Alba Volán Székesfehérvár | 2:0 | HDD Olimpija Ljubljana |
Dunaferr SE | 4:5 | Kazzinc-Torpedo |
Group H standings edit
Rank | Team | Points | GF |
---|---|---|---|
1 | Kazzinc-Torpedo | 5 | 13 |
2 | Alba Volán Székesfehérvár | 5 | 9 |
3 | Dunaferr SE | 1 | |
4 | HDD Olimpija Ljubljana | 1 |
Group I edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Jukurit | 2:1 | Sokil Kiev |
HKm Zvolen | 2:0 | HK Riga 2000 |
Jukurit | 1:1 | HK Riga 2000 |
HKm Zvolen | 0:4 | Sokil Kiev |
Sokil Kiev | 7:2 | HK Riga 2000 |
HKm Zvolen | 0:5 | Jukurit |
Group I standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Jukurit | 5 |
2 | Sokil Kiev | 4 |
3 | HKm Zvolen | 2 |
4 | HK Riga 2000 | 1 |
Vålerenga, Herning Blue Fox, Keramin Minsk, EHC Black Wings Linz : bye
Second Group Stage edit
Group J edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Vålerenga | 1:1 | Dwory Unia Oświęcim |
Herning Blue Fox | 4:1 | Dragons de Rouen |
Dragons de Rouen | 6:1 | Vålerenga |
Herning Blue Fox | 1:3 | Dwory Unia Oświęcim |
Dragons de Rouen | 7:3 | Dwory Unia Oświęcim |
Herning Blue Fox | 1:3 | Vålerenga |
Group J standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Dragons de Rouen | 4 |
2 | Dwory Unia Oświęcim | 3 |
3 | Vålerenga | 3 |
4 | Herning Blue Fox | 2 |
Group K edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Keramin Minsk | 4:1 | Jukurit |
EHC Black Wings Linz | 1:1 | Kazzinc-Torpedo |
EHC Black Wings Linz | 3:2 | Jukurit |
Keramin Minsk | 1:1 | Kazzinc-Torpedo |
EHC Black Wings Linz | 1:3 | Keramin Minsk |
Kazzinc-Torpedo | 7:3 | Jukurit |
Group K standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Keramin Minsk | 5 |
2 | Kazzinc-Torpedo | 4 |
3 | EHC Black Wings Linz | 3 |
4 | Jukurit | 0 |
HK Gomel, HC Lugano, HC Slovan Bratislava, Severstal Cherepovets : bye
Third Stage edit
Group M edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HK Gomel | 6:2 | Dragons de Rouen |
HC Lugano | 7:1 | Dragons de Rouen |
HK Gomel | 3:2 | HC Lugano |
Group M standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | HK Gomel | 4 |
2 | HC Lugano | 2 |
3 | Dragons de Rouen | 0 |
Group N edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Keramin Minsk | 2:3 | HC Slovan Bratislava |
Keramin Minsk | 2:8 | Severstal Cherepovets |
HC Slovan Bratislava | 5:3 | Severstal Cherepovets |
Group N standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | HC Slovan Bratislava | 4 |
2 | Severstal Cherepovets | 2 |
3 | Keramin Minsk | 0 |
Final stage edit
Fifth place match edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Keramin Minsk | 5:0 | Dragons de Rouen |
Third place match edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HC Lugano | 2:1 | Severstal Cherepovets |
Final edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HK Gomel | 2:6 | HC Slovan Bratislava |