The Continental Cup 2000–01 was the fourth edition of the IIHF Continental Cup. The season started on September 22, 2000, and finished on January 14, 2001.
The tournament was won by ZSC Lions, who won the final group.
Preliminary round edit
Group A edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HC Slavia Sofia | 8:2 | Ankara Büyükşehir |
Sokil Kiev | 15:1 | HK Vojvodina |
HC Slavia Sofia | 4:5 | HK Vojvodina |
Sokil Kiev | 22:1 | Ankara Büyükşehir |
HC Slavia Sofia | 0:19 | Sokil Kiev |
HK Vojvodina | 8:3 | Ankara Büyükşehir |
Group A standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Sokil Kiev | 6 |
2 | HK Vojvodina | 4 |
3 | HC Slavia Sofia | 2 |
4 | Ankara Büyükşehir | 0 |
Group B edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
KHK Crvena Zvezda | 13:1 | İstanbul Paten SK |
HC Levski Sofia | 7:2 | HC Ma'alot |
KHK Crvena Zvezda | 6:0 | HC Levski Sofia |
HC Ma'alot | 11:4 | İstanbul Paten SK |
KHK Crvena Zvezda | 15:3 | HC Ma'alot |
HC Levski Sofia | 7:0 | İstanbul Paten SK |
Group B standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | KHK Crvena Zvezda | 6 |
2 | HC Levski Sofia | 4 |
3 | HC Ma'alot | 2 |
4 | İstanbul Paten SK | 0 |
Group C edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Ferencvárosi TC | 5:2 | CH Jaca |
SC Miercurea Ciuc | 1:8 | Kazzinc-Torpedo |
SC Miercurea Ciuc | 3:1 | CH Jaca |
Kazzinc-Torpedo | 9:0 | Ferencvárosi TC |
Kazzinc-Torpedo | 14:0 | CH Jaca |
SC Miercurea Ciuc | 4:5 | Ferencvárosi TC |
Group C standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Kazzinc-Torpedo | 6 |
2 | Ferencvárosi TC | 4 |
3 | SC Miercurea Ciuc | 2 |
4 | CH Jaca | 0 |
Group D edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HK Slavija Ljubljana | 9:3 | HC Rapid București |
Alba Volán Székesfehérvár | 4:1 | Podhale Nowy Targ |
Alba Volán Székesfehérvár | 8:2 | HK Slavija Ljubljana |
Podhale Nowy Targ | 5:3 | HC Rapid București |
HK Slavija Ljubljana | 3:0 | Podhale Nowy Targ |
Alba Volán Székesfehérvár | 12:0 | HC Rapid București |
Group D standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Alba Volán Székesfehérvár | 6 |
2 | HK Slavija Ljubljana | 4 |
3 | Podhale Nowy Targ | 2 |
4 | HC Rapid București | 0 |
Group E edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HC Caen | 7:2 | Nijmegen Tigers |
Herning Blue Fox | 17:0 | CHH Txuri Urdin |
HC Caen | 20:3 | CHH Txuri Urdin |
Herning Blue Fox | 13:1 | Nijmegen Tigers |
HC Caen | 2:6 | Herning Blue Fox |
Nijmegen Tigers | 11:1 | CHH Txuri Urdin |
Group E standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Herning Blue Fox | 6 |
2 | HC Caen | 4 |
3 | Nijmegen Tigers | 2 |
4 | CHH Txuri Urdin | 0 |
First Group Stage edit
Group F edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HC Lugano | 3:0 | Sokil Kiev |
HC Milano Vipers | 3:2 | EC Villacher SV |
HC Milano Vipers | 1:3 | HC Lugano |
Sokil Kiev | 7:3 | EC Villacher SV |
HC Milano Vipers | 2:2 | Sokil Kiev |
HC Lugano | 4:1 | EC Villacher SV |
Group F standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | HC Lugano | 6 |
2 | Sokil Kiev | 3 |
3 | HC Milano Vipers | 3 |
4 | EC Villacher SV | 0 |
Group G edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HDD Olimpija Ljubljana | 0:8 | HC Berkut-Kiev |
EC KAC | 6:0 | KHK Crvena Zvezda |
HDD Olimpija Ljubljana | 7:3 | KHK Crvena Zvezda |
HC Berkut-Kiev | 3:0 | EC KAC |
HDD Olimpija Ljubljana | 0:3 | EC KAC |
HC Berkut-Kiev | 10:3 | KHK Crvena Zvezda |
Group G standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | HC Berkut-Kiev | 6 |
2 | EC KAC | 4 |
3 | HDD Olimpija Ljubljana | 2 |
4 | KHK Crvena Zvezda | 0 |
Group H edit
(Dunaújváros, Hungary)
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HKm Zvolen | 5:1 | KHL Medveščak Zagreb |
Dunaferr SE | 5:2 | Kazzinc-Torpedo |
Dunaferr SE | 2:2 | KHL Medveščak Zagreb |
HKm Zvolen | 3:1 | Kazzinc-Torpedo |
Kazzinc-Torpedo | 11:3 | KHL Medveščak Zagreb |
Dunaferr SE | 2:5 | HKm Zvolen |
Group H standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | HKm Zvolen | 6 |
2 | Dunaferr SE | 3 |
3 | Kazzinc-Torpedo | 2 |
4 | KHL Medveščak Zagreb | 1 |
Group J edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
IHC Písek | 8:0 | HK Acroni Jesenice |
Dwory Unia Oświęcim | 5:0 | Alba Volán Székesfehérvár |
IHC Písek | 3:3 | Alba Volán Székesfehérvár |
Dwory Unia Oświęcim | 4:1 | HK Acroni Jesenice |
HK Acroni Jesenice | 10:4 | Alba Volán Székesfehérvár |
Dwory Unia Oświęcim | 6:1 | IHC Písek |
Group J standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Dwory Unia Oświęcim | 6 |
2 | IHC Písek | 3 |
3 | HK Acroni Jesenice | 2 |
4 | Alba Volán Székesfehérvár | 1 |
Group K edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Keramin Minsk | 12:5 | SC Energija |
HK Liepājas Metalurgs | 4:7 | HK Riga 2000 |
HK Riga 2000 | 1:6 | Keramin Minsk |
HK Liepājas Metalurgs | 5:3 | SC Energija |
HK Riga 2000 | 4:6 | SC Energija |
HK Liepājas Metalurgs | 2:2 | Keramin Minsk |
Group K standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Keramin Minsk | 5 |
2 | HK Liepājas Metalurgs | 3 |
3 | HK Riga 2000 | 2 |
4 | SC Energija | 2 |
Group L edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Herning Blue Fox | 5:7 | Vålerenga |
Frederikshavn White Hawks | 3:3 | HC Reims |
Frederikshavn White Hawks | 4:3 | Herning Blue Fox |
Vålerenga | 3:3 | HC Reims |
Frederikshavn White Hawks | 1:4 | Vålerenga |
Herning Blue Fox | * | HC Reims |
*: Match was suspended and never played
Group L standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | Vålerenga | 6 |
2 | Frederikshavn White Hawks | 3 |
3 | HC Reims | 2 |
4 | Herning Blue Fox | 0 |
HC Ambrì-Piotta, München Barons, HC Oceláři Třinec, HC Slovan Bratislava, Storhamar Dragons, London Knights : bye
Second Group Stage edit
Group M edit
(Ambrì, Switzerland)
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HC Lugano | 1:1 | München Barons |
HC Ambrì-Piotta | 4:2 | HC Berkut-Kiev |
München Barons | 5:4 | HC Berkut-Kiev |
HC Ambrì-Piotta | 2:2 | HC Lugano |
HC Lugano | 7:4 | HC Berkut-Kiev |
HC Ambrì-Piotta | 1:3 | München Barons |
Group M standings edit
Rank | Team | Points |
---|---|---|
1 | München Barons | 5 |
2 | HC Lugano | 4 |
3 | HC Ambrì-Piotta | 3 |
4 | HC Berkut-Kiev | 0 |
Group N edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HC Oceláři Třinec | 7:3 | Dwory Unia Oświęcim |
HC Slovan Bratislava | 0:3 | HKm Zvolen |
HKm Zvolen | 4:6 | HC Oceláři Třinec |
HC Slovan Bratislava | 7:2 | Dwory Unia Oświęcim |
HKm Zvolen | 5:5 | Dwory Unia Oświęcim |
HC Slovan Bratislava | 5:2 | HC Oceláři Třinec |
Group N standings edit
Rank | Team | Points | |
---|---|---|---|
1 | HC Slovan Bratislava | 4 | (GF:5;GA:2) |
2 | HC Oceláři Třinec | 4 | (GF:2;GA:5) |
3 | HKm Zvolen | 3 | |
4 | Dwory Unia Oświęcim | 1 |
Group O edit
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
Vålerenga | 1:1 | London Knights |
Storhamar Dragons | 5:2 | Keramin Minsk |
London Knights | 5:0 | Keramin Minsk |
Storhamar Dragons | 5:7 | Vålerenga |
Vålerenga | 9:3 | Keramin Minsk |
Storhamar Dragons | 1:9 | London Knights |
Group O standings edit
Rank | Team | Points | DIF |
---|---|---|---|
1 | London Knights | 5 | +13 |
2 | Vålerenga | 5 | +8 |
3 | Storhamar Dragons | 2 | |
4 | Keramin Minsk | 0 |
ZSC Lions : bye
Final Group Stage edit
(Zürich, Switzerland)
Team #1 | Score | Team #2 |
---|---|---|
HC Slovan Bratislava | 2:2 | München Barons |
ZSC Lions | 1:0 | London Knights |
ZSC Lions | 4:1 | München Barons |
London Knights | 5:2 | HC Slovan Bratislava |
London Knights | 4:1 | München Barons |
ZSC Lions | 1:5 | HC Slovan Bratislava |
Final Group standings edit
Rank | Team | Points | |
---|---|---|---|
1 | ZSC Lions | 4 | (GF:1;GA:0) |
2 | London Knights | 4 | (GF:1;GA:0) |
3 | HC Slovan Bratislava | 3 | |
4 | München Barons | 1 |