1960 Soviet Class B was the eleventh season of the Soviet Class B football competitions since their establishment in 1950. It was also the twentieth season of what eventually became known as the Soviet First League.
Season | 1960 |
---|---|
← 1959 1961 → |
The competition was conducted in two stages. At the first stage teams were slit in multiple groups by republican principle to determine group winners. There were 74 teams in five RSFSR groups, 36 teams in two Ukrainian SSR groups, and 32 teams in two groups for the rest of union republics. At the second stage participants of the RSFSR final played for a single promotion, participants of the Ukrainian SSR final played to qualify for promotion/relegation playoff, while finalists of the Union republics played between each other.
Russian Federation edit
I Zone edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Trud Voronezh | 30 | 20 | 6 | 4 | 58 | 18 | +40 | 46 |
2 | Spartak Leningrad | 30 | 16 | 8 | 6 | 74 | 43 | +31 | 40 |
3 | Shakhtyor Stalinogorsk | 30 | 16 | 7 | 7 | 51 | 32 | +19 | 39 |
4 | Raketa Gorkiy | 30 | 13 | 12 | 5 | 46 | 30 | +16 | 38 |
5 | Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo | 30 | 15 | 7 | 8 | 60 | 37 | +23 | 37 |
6 | Trudoviye Rezervy Kursk | 30 | 16 | 3 | 11 | 49 | 38 | +11 | 35 |
7 | Baltika Kaliningrad | 30 | 12 | 6 | 12 | 60 | 37 | +23 | 30 |
8 | Trud Tula | 30 | 11 | 6 | 13 | 39 | 43 | −4 | 28 |
9 | Lokomotiv Oryol | 30 | 9 | 10 | 11 | 35 | 43 | −8 | 28[a] |
10 | Trudoviye Rezervy Lipetsk | 30 | 10 | 7 | 13 | 39 | 39 | 0 | 27 |
11 | Textilshchik Smolensk | 30 | 9 | 8 | 13 | 29 | 39 | −10 | 26[a] |
12 | Cementnik Belgorod | 30 | 6 | 11 | 13 | 33 | 52 | −19 | 23[a] |
13 | Spartak Tambov | 30 | 8 | 6 | 16 | 34 | 53 | −19 | 22[a] |
14 | Sputnik Kaluga | 30 | 8 | 5 | 17 | 36 | 68 | −32 | 21[a] |
15 | Dinamo Bryansk | 30 | 7 | 6 | 17 | 32 | 64 | −32 | 20[a] |
16 | Ilmen Novgorod | 30 | 6 | 8 | 16 | 31 | 70 | −39 | 20[a] |
Source:[citation needed]
Notes:
Notes:
II Zone edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Volga Kalinin | 28 | 19 | 5 | 4 | 68 | 28 | +40 | 43 |
2 | Shinnik Yaroslavl[a] | 28 | 13 | 12 | 3 | 58 | 24 | +34 | 38 |
3 | Dinamo Kirov | 28 | 18 | 2 | 8 | 49 | 30 | +19 | 38 |
4 | Trud Glukhovo | 28 | 15 | 7 | 6 | 47 | 27 | +20 | 37 |
5 | Torpedo Gorkiy | 28 | 12 | 8 | 8 | 39 | 29 | +10 | 32 |
6 | Traktor Vladimir[b] | 28 | 13 | 6 | 9 | 34 | 29 | +5 | 32 |
7 | Textilshchik Ivanovo | 28 | 11 | 9 | 8 | 28 | 32 | −4 | 31 |
8 | Lokomotiv Saratov | 28 | 11 | 8 | 9 | 41 | 36 | +5 | 30 |
9 | Dinamo Leningrad | 28 | 9 | 6 | 13 | 46 | 43 | +3 | 24[c] |
10 | Avangard Kolomna | 28 | 7 | 8 | 13 | 40 | 48 | −8 | 22[c] |
11 | Trud Ryazan | 28 | 7 | 7 | 14 | 31 | 52 | −21 | 21 |
12 | Zarya Dzerzhinsk | 28 | 4 | 11 | 13 | 29 | 48 | −19 | 19[c] |
13 | Metallurg Cherepovets | 28 | 6 | 7 | 15 | 29 | 48 | −19 | 19[c] |
14 | Spartak Kostroma | 28 | 6 | 5 | 17 | 30 | 60 | −30 | 17[c] |
15 | Zarya Penza | 28 | 6 | 5 | 17 | 17 | 62 | −45 | 17[c] |
Source:[citation needed]
Notes:
Notes:
III Zone edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Terek Grozny | 26 | 18 | 6 | 2 | 71 | 26 | +45 | 42 |
2 | Torpedo Taganrog | 26 | 17 | 4 | 5 | 46 | 18 | +28 | 38 |
3 | Spartak Krasnodar[a] | 26 | 16 | 5 | 5 | 44 | 21 | +23 | 37 |
4 | RostSelMash Rostov-na-Donu | 26 | 14 | 6 | 6 | 51 | 26 | +25 | 34 |
5 | Shakhtyor Shakhty | 26 | 15 | 3 | 8 | 61 | 40 | +21 | 33 |
6 | Traktor Stalingrad | 26 | 10 | 6 | 10 | 35 | 31 | +4 | 26 |
7 | Torpedo Armavir | 26 | 9 | 6 | 11 | 28 | 37 | −9 | 24[b] |
8 | Temp Makhachkala | 26 | 11 | 2 | 13 | 31 | 43 | −12 | 24 |
9 | Energiya Volzhskiy | 26 | 10 | 3 | 13 | 34 | 35 | −1 | 23 |
10 | Spartak Stavropol | 26 | 8 | 7 | 11 | 36 | 39 | −3 | 23 |
11 | Spartak Nalchik | 26 | 9 | 5 | 12 | 50 | 56 | −6 | 23 |
12 | Cement Novorossiysk | 26 | 5 | 5 | 16 | 23 | 46 | −23 | 15[b] |
13 | Volgar Astrakhan | 26 | 4 | 4 | 18 | 23 | 73 | −50 | 12[b] |
14 | Spartak Orjonikidze | 26 | 3 | 4 | 19 | 26 | 68 | −42 | 10[b] |
Source:[citation needed]
Notes:
Notes:
IV Zone edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Metallurg Nizhniy Tagil | 28 | 19 | 3 | 6 | 74 | 36 | +38 | 41 |
2 | Zvezda Perm | 28 | 17 | 6 | 5 | 53 | 27 | +26 | 40 |
3 | Lokomotiv Chelyabinsk | 28 | 15 | 8 | 5 | 51 | 24 | +27 | 38 |
4 | Iskra Kazan | 28 | 15 | 7 | 6 | 42 | 22 | +20 | 37 |
5 | Zenit Izhevsk | 28 | 14 | 6 | 8 | 56 | 35 | +21 | 34 |
6 | Stroitel Ufa | 28 | 16 | 2 | 10 | 53 | 42 | +11 | 34 |
7 | UralMash Sverdlovsk[a] | 28 | 14 | 5 | 9 | 53 | 37 | +16 | 33 |
8 | Spartak Ulyanovsk | 28 | 10 | 5 | 13 | 43 | 54 | −11 | 25 |
9 | Khimik Berezniki | 28 | 11 | 2 | 15 | 52 | 62 | −10 | 24[b] |
10 | Metallurg Magnitogorsk | 28 | 7 | 9 | 12 | 43 | 60 | −17 | 23 |
11 | Neftyanik Syzran | 28 | 8 | 7 | 13 | 33 | 56 | −23 | 23[b] |
12 | Lokomotiv Orenburg | 28 | 7 | 6 | 15 | 25 | 45 | −20 | 20[b] |
13 | Progress Zelyonodolsk | 28 | 6 | 7 | 15 | 31 | 52 | −21 | 19[b] |
14 | Metallurg Kamensk-Uralskiy | 28 | 6 | 5 | 17 | 33 | 56 | −23 | 17[b] |
15 | Stroitel Kurgan | 28 | 3 | 6 | 19 | 15 | 49 | −34 | 12[b] |
Source:[citation needed]
Notes:
Notes:
V Zone edit
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Irtysh Omsk | 26 | 16 | 7 | 3 | 48 | 24 | +24 | 39 |
2 | SKA Khabarovsk | 26 | 17 | 4 | 5 | 45 | 19 | +26 | 38 |
3 | SibElectroMotor Tomsk | 26 | 17 | 3 | 6 | 45 | 22 | +23 | 37 |
4 | Temp Barnaul[a] | 26 | 14 | 6 | 6 | 58 | 37 | +21 | 34 |
5 | SibSelMash Novosibirsk | 26 | 11 | 8 | 7 | 47 | 35 | +12 | 30 |
6 | Khimik Kemerovo | 26 | 11 | 6 | 9 | 35 | 35 | 0 | 28 |
7 | Mashinostroitel Irkutsk[b] | 26 | 11 | 5 | 10 | 39 | 33 | +6 | 27 |
8 | Metallurg Stalinsk | 26 | 8 | 8 | 10 | 30 | 30 | 0 | 24 |
9 | Lokomotiv Krasnoyarsk | 26 | 8 | 6 | 12 | 39 | 48 | −9 | 22 |
10 | Luch Vladivostok | 26 | 8 | 4 | 14 | 24 | 31 | −7 | 20 |
11 | Avangard Komsomolsk-na-Amure[c] | 26 | 7 | 4 | 15 | 25 | 40 | −15 | 18 |
12 | Lokomotiv Ulan-Ude | 26 | 4 | 9 | 13 | 13 | 37 | −24 | 17 |
13 | Amur Blagoveshchensk | 26 | 4 | 7 | 15 | 25 | 55 | −30 | 15[d] |
14 | SKA Chita | 26 | 4 | 7 | 15 | 17 | 44 | −27 | 15 |
Source:[citation needed]
Notes:
Notes:
Final edit
[Oct 25 – Nov 5, Shakhty]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Trud Voronezh | 4 | 3 | 0 | 1 | 10 | 5 | +5 | 6 | Promoted |
2 | Irtysh Omsk | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 5 | |
3 | Volga Kalinin | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 4 | +3 | 4 | |
4 | Metallurg Nizhniy Tagil | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 8 | −3 | 3 | |
5 | Terek Grozny | 4 | 0 | 2 | 2 | 6 | 11 | −5 | 2 |
Source:[citation needed]
Ukraine edit
Final edit
[Oct 28, 30, Kiev]
- Metallurg Zaporozhye 6-2 0-0 Sudostroitel Nikolayev
Promotion/relegation play-off edit
[Nov 3, 6]
- Shakhtyor Stalino 2-0 0-1 Metallurg Zaporozhye
Union republics edit
I Zone edit
Pos | Rep | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | GEO | Lokomotiv Tbilisi | 30 | 25 | 4 | 1 | 80 | 18 | +62 | 54 |
2 | BLR | Urozhai Minsk | 30 | 22 | 5 | 3 | 60 | 18 | +42 | 49 |
3 | ARM | Shirak Leninakan | 30 | 18 | 5 | 7 | 54 | 30 | +24 | 41 |
4 | MDA | Vierul Kishinev | 30 | 13 | 7 | 10 | 37 | 28 | +9 | 33[a] |
5 | ARM | Lori Kirovakan | 30 | 10 | 12 | 8 | 31 | 25 | +6 | 32[a] |
6 | ARM | Burevestnik Yerevan | 30 | 13 | 6 | 11 | 42 | 34 | +8 | 32[a] |
7 | GEO | Dinamo Batumi | 30 | 11 | 9 | 10 | 39 | 25 | +14 | 31[a] |
8 | LVA | Krasny Metallurg Liepaja | 30 | 13 | 4 | 13 | 40 | 41 | −1 | 30[a] |
9 | BLR | Lokomotiv Gomel | 30 | 11 | 8 | 11 | 36 | 38 | −2 | 30 |
10 | LVA | REZ Riga | 30 | 9 | 7 | 14 | 49 | 65 | −16 | 25[a] |
11 | LTU | Banga Kaunas | 30 | 8 | 9 | 13 | 23 | 37 | −14 | 25[a] |
12 | BLR | Krasnoye Znamya Vitebsk | 30 | 7 | 7 | 16 | 26 | 44 | −18 | 21[a] |
13 | BLR | Khimik Mogilyov | 30 | 5 | 10 | 15 | 36 | 54 | −18 | 20[a] |
14 | MDA | Nistrul Bendery[b] | 30 | 7 | 6 | 17 | 35 | 69 | −34 | 20 |
15 | BLR | Spartak Brest | 30 | 7 | 4 | 19 | 27 | 59 | −32 | 18[a] |
16 | EST | Dinamo Tallinn | 30 | 6 | 5 | 19 | 25 | 55 | −30 | 17 |
Source:[citation needed]
Notes:
Notes:
Number of teams by republics edit
II Zone edit
Pos | Rep | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | GEO | Torpedo Kutaisi | 30 | 21 | 7 | 2 | 70 | 21 | +49 | 49 |
2 | TJK | Pamir Leninabad | 30 | 15 | 7 | 8 | 50 | 39 | +11 | 37 |
3 | AZE | Progress Baku | 30 | 15 | 6 | 9 | 54 | 40 | +14 | 36[a] |
4 | GEO | Metallurg Rustavi | 30 | 15 | 5 | 10 | 48 | 29 | +19 | 35[a] |
5 | KGZ | Spartak Frunze | 30 | 13 | 7 | 10 | 40 | 39 | +1 | 33 |
6 | TJK | Energetik Stalinabad[b] | 30 | 14 | 4 | 12 | 64 | 48 | +16 | 32 |
7 | AZE | Metallurg Sumgait | 30 | 11 | 10 | 9 | 37 | 32 | +5 | 32[a] |
8 | GEO | Burevestnik Tbilisi | 30 | 12 | 8 | 10 | 44 | 43 | +1 | 32[a] |
9 | UZB | Mehnat Tashkent[c] | 30 | 11 | 9 | 10 | 35 | 32 | +3 | 31 |
10 | AZE | Textilshchik Kirovabad | 30 | 12 | 7 | 11 | 41 | 44 | −3 | 31 |
11 | TKM | Kopet-Dag Ashkhabad[d] | 30 | 12 | 5 | 13 | 42 | 38 | +4 | 29 |
12 | KAZ | Shakhtyor Karaganda | 30 | 10 | 5 | 15 | 50 | 54 | −4 | 25 |
13 | KAZ | Spartak Alma-Ata | 30 | 7 | 11 | 12 | 32 | 41 | −9 | 25[a] |
14 | UZB | Spartak Fergana | 30 | 5 | 10 | 15 | 37 | 61 | −24 | 20[a] |
15 | KAZ | Yenbek Chimkent | 30 | 6 | 5 | 19 | 43 | 78 | −35 | 17[a] |
16 | UZB | Dinamo Samarkand | 30 | 4 | 8 | 18 | 30 | 78 | −48 | 16[a] |
Source: rsssf.com
Notes:
Notes:
Number of teams by republics edit
Final edit
[Oct 30, Nov 5]
- Torpedo Kutaisi 2-0 0-1 Lokomotiv Tbilisi
See also edit
External links edit
- 1960 Soviet Championship and Cup
- 1960 season at rsssf.com